Drodzy Czytelnicy!
serdecznie witam Państwa na łamach powakacyjnego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wierzę, że udało się Państwu choć trochę odpocząć od codziennych obowiązków. Powoli wracamy do rzeczywistości targowej – mam nadzieję, że już w drugim tygodniu września mam spotkamy się na Warsaw Dental Medica Show, a tydzień później na konferencji w Strykowie. W ostatni weekend września odbędą się Międzynarodowe Targi Stomatologiczne IDS, tym razem w wersji hybrydowej, a w pierwszym tygodniu października będziemy obecni w Łodzi na CEDE. Natomiast na łamach „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” mogą Państwo przeczytać relację
z targów w Dubaju.
W tym numerze pragnę szczególnie polecić Państwa uwadze artykuł o drukarkach 3D – znajdą tam Państwo wiele rad dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem tego typu sprzętu do swojej pracowni. Warto również przeczytać artykuł z działu Technika Ortodontyczna o stopach metali stosowanych w ortodoncji oraz tekst o błędach w konstrukcji protez. Jak w każdym numerze znajdą Państwo również wykaz bieżących szkoleń dla Techników.
Zapraszam do lektury numeru i, mam nadzieję, do zobaczenia na targach.
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Tematem artykuły są błędy w konstrukcji protez dziecięcych. Omówiono skutki zrezygnowania z leczenia protetycznego pacjentów w wieku rozwojowym związane z układem stomatognatycznym oraz aspektem psychologicznym. Możliwe błędy podzielono na etapy kliniczne i laboratoryjne. Przedstawiono postępowanie kliniczne z dzieckiem również od strony psychologicznej. Opisano błędy na poszczególnych etapach wykonywania uzupełnień protetycznych.
W artykule przedstawiono przegląd wybranych materiałów przeznaczonych dla systemu CAD/CAM z podziałem na ich zastosowanie. Opisano proces wykonawstwa projektu korony pełnoceramicznej na ząb stały pierwszy trzonowy górny prawy w systemie CAD. Niniejsza praca stanowi część drugą artykułu przedstawiającego historię technologii CAD/CAM od jej początków do czasów współczesnych.
Celem pracy jest przedstawienie klasyfikacji ceramik używanych we współczesnej stomatologii. Artykuł uwzględnia właściwości fizykochemiczne i mechaniczne tych materiałów. W oparciu o dostępne piśmiennictwo przedstawiono podział oraz zastosowanie materiałów ceramicznych w protetycznej odbudowie zębów. Kluczem do sukcesu długiej żywotności prac pełnoceramicznych jest zarówno odpowiedni dobór materiału, jak i staranne wykonanie procedur klinicznych i laboratoryjnych.
55-letnia kobieta chciała, aby jej uśmiech piękniej wyglądał. Rozwiązanie stanowiły estetyczne licówki na zębach górnych. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem rehabilitacji tego przypadku. Jest on złożony zarówno w aspekcie procedur klinicznych, jak i technicznych.
Artykuł prezentuje ewolucję overdenture i komponentów do rozwiązywania problemów w przypadku bezzębnej żuchwy. Ponadto przedstawia, w jaki sposób cyfryzacja i technologia mogą pomóc w optymalizacji procedur podczas zabiegów protetycznych.
W tym artykule zostaną poruszone kluczowe aspekty, które pozwolą na idealne dopasowanie drukarki 3D do potrzeb laboratorium protetycznego, a nawet gabinetu stomatologicznego.
Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi przeglądu piśmiennictwa na temat różnych stopów metali stosowanych podczas leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Autor przedstawia podział stopów wraz z ich podstawowymi właściwościami.